هواشناسی همدان
26. بهمن 1398 - 10:20   |   کد مطلب: 7482
امروزه یکی از پیشرفته ترین ابزار تبلیغ که امکان دسترسی بی حد و مرز هر گونه اطلاعاتی را برای مخاطبان فراهم آورده شبکه های مجازی است اما این شبکه ها در ﻛﻨﺎر تمام ﻣﺰاﻳﺎیی که دارند معایبی نیز در آنها مشاهده می شود که از جمله آن سست نمودن بنیان خانواده است.
 شبکه های های مجازی غارتگر آرامش  زوج های جوان

 به گزارش شبنم ها، گسترش روز افزون استفاده از اینترنت موجب خلق جهان جدیدی شد تا جایی که امروزه بحث از ارتباطات اجتماعي در شبکه هاي مجازی ، برای هر فردی نوعی نیاز محسوب می شود  و ما چه بخواهيم و چه نخواهيم این شبکه ها افراد زیادی را به خود ملحق کرده و  براي عده اي قسمت جدايي ناپذير زندگي شان تبدیل  شده است.

اما روشن است که این شبکه ها با تمام فوایدی که دارند اگر درست مدیریت نشوند می تواند زندگي عده زيادي  به مخاطره انداخته و بنيان خانواده ها را دچار مشکل کند.

اهمیت فضای مجازی در جامعه و در دنیای کنونی به اندازه‌ای است که  رهبر معظم انقلاب بار ها بر آن تأکید داشته‌اند اما متأسفانه هنوز این موضوع نتوانسته است جایگاه اصلی خود را در بین مسئولین و مردم  پیدا کند.

ارتباط از طریق فضای مجازی در سال های اخیر در ابعاد مختلف زندگی افراد (فردی و اجتماعی) تأثیرگذارند بوده است و در شکل دهی به هویت افراد خصوصا نسل جوان  نقش موثر و قابل توجهی را به خود اختصاص داده است و حتی این شبکه ها می توانند بر  روی ابعاد اقتصادی و اجتماعی و سیاسی جوامع هم تأثیرگذار باشد.

در حال حاضر اينترنت ابزاري مناسب براي توسعه ي افكار و انديشه هاي بشري محسوب مي شود به شرط آن كه این ابزار در راه صحيح استفاده شود. اما متاسفانه آنچه که امروزه مشاهده می شود چیزی فرا تر از این مسئله می باشد چرا که  استفاده از اين شبکه هاي اجتماعي در زندگی خانواده ها و به خصوص زوج هاي جوان چالش ايجاد کرده است و افراد با عضویت در گروه ها  با کسانی که حتی گاهی آنها را نمی شناسند رابطه دوستی بر قرار کرده و زنجيره وار با يکديگر در ارتباط هستند و این قدم اول در سست نمودن بنیان خانواده ها است.

در همین راستا گفت‌وگویی را با برخی از خانواده های زخم خورده از ابزار های نوین ارتباطی داشته ایم باشد که تجربه ای برای دیگران  باشد .

ناسازگاري هایی که ريشه در شبکه هاي اجتماعي دارد.

 گله ها و شکایاتی که بار ها از زن و شوهر ها در خصوص کم اهمیتی به یکدیگر شنیده ایم و برایمان به نوعی یک امر عادی تلقی می شود موضوعی که  ناسازگاري زوجین در آن  ريشه در عضويت  شبکه هاي مجازی  دارد و فن آوری به جای رفاه و آسایش  غارت گر آرامش خانواده ها می شود این نمونه ها داستان واقعی از زندگی افرادی ای است که برای رهایی از این مشکل به سراغ مشاوره رفته و خانم صداقتی یکی از کارشناسان مشاوره خانواده برای خبر نگار ما اینگونه نقل می کند.

خانم م .ف که زمانی که مرکز ما رجوع کرد گفت: من بار ها می دیدم که همسرم با دیگران ارتباط دارد و من پیامک های او را می دیدم شبها تا دیر وقت با موبایل سرگرم بود و به دیگران پیامک می داد و این در حالی بود که هر بار من با او تماس می گرفتم و یا پیام می زدم به بهانه فرصت نداشتن و یا شارژ نداشتن  پاسخ گو نبود و این موضوع بسیار مرا آزار می داد .

وی ادامه می دهد که هرگاه از رفتار او شکایت می کردم  مدعي می شد که تو  که اجتماعي نيستی اما زن، عضويت همسرش در اين شبکه ها را عامل دلسرد شدن او نسبت به زندگي زناشويي شان مي داند.

خانم دیگری که می گفت: هر وقت وارد صفحه شخصي همسرم  می شوم  و عکس ها و نوشته هاي دختراني را مي بینم  که با شوهرم به اصطلاح «دوست» هستند.

وی افزود:  هر گاه که با همسرم در خصوص این موضوع صحبت می کنیم کا به مشاجره و در گیری می کشد و همسرم هم اینگونه توجیه می کند که اکنون دیگر زمان ارتباطات است و این نوع ارتباط فقط تبادل اطلاعات است و مشکلی ندارد .

وی ادامه داد : همسرش می گوید  دوست هاي اينترنتي  در دنياي واقعي هيچ مشکلی را ایجاد نخواهد کرد  اما خودش چنین اعتقادی ندارد و می گوید ممکن است همه چیز از یک تلفن و یک پیام آغاز شود.

فرد دیگری که با اظهار نارحتی از این که همسرش استاد دانشگاه است و به این بهانه مدام با دختران در تماس است و این موضوع به یک چالش در زنگی مشترک آنها تبدیل شده است.

وی ادامه می دهد مطالبي را که دختران  براي همسرش مي فرستند بوی از درس و بحث نمی دهد و بیشتر به یک رابطه دوستی  شباهت داردو این موضوع و نوع ارتباط را  نمي پسندد.

 خانم ک. ج گفته است: همسرم هیچگاه برای من و بچه ها وقت ندارد و به محض اینکه از سر کار به خانه می آید مدام  با گوشی و اینترنت سرگرم است و ما حتی زمانی که  در کنار هم هستیم حضورمان فقط فیزیکی است  و این در حالی است که  در يک زندگي مشترک موفق، هر دو طرف بايد بخشي از ساعات روز را در کنار يکديگر بگذرانند و با هم به گفتگو و تبادل نظر بپردازند و از مشکلات و خوشی های زندگی و آینده صحبت کنند و این در حالی است که شبکه های مجازی این فرصت را از مردم گرفته اند و با تصاویر و عکس های سرگرم کننده تمام عمر و جوانی افراد را هدر می دهند.

وی افزود:حضور همسرم  در فضاي مجازي موجب طلاق  زندگی ماشد.

اينها  مشتی  نمونه خرواراند  از کسانی که زندگي شان به خاطر عضويت در شبکه هاي اجتماعي به بن بست رسيده است و  و یقینا آخرين آنها هم نخواهند بود.

رخ دادن جرایم خانوادگی در فضای مجازی از جمله معضلاتی است که به عنوان یک تهدید باید آن را جدی گرفت؛مصطفی ضابطی کارشناس فضای مجازی معتقد است استفاده ناصحیح از شبکه‌های اجتماعی و عدم مدیریت خانواده ها در استفاده جوانان از این شبکه ها  موجب به وجود آمدن  سوء‌ظن، طلاق و ایجاد روابط  سرد و بی روح  در بین زوج‌های جوان شده است.

 وی افزود:  این در شرایطی است که در عصر حاضر  جوانان و خانواده ها بسختی شرایط ازدواج را برای جوانان  فراهم می‌کنند .

این کارشناس فضای مجازی  ادامه داد :متأسفانه برخی  جوانان با حضور بیش از اندازه در شبکه های مجازی  فرصت جوانی خود را با استفاده از این نرم‌افزارها به بطالت می‌گذرانند.

ضابطی تصریح کرد: اولین پیامد عدم استفاده صحیح زوج های جوان از نرم افزار های ارتباط جمعی ایجاد  سوء‌ظن، شک  و بدبینی بین زوج‌های جوان است که دوام زندگی‌ها  را کم  می کند تا جایی که گاهی این زندنگی از هم می پاشد و منجر به طلاق می‌‌شود.

وی ادامه داد : این  سوءظن و بدبینی  بین خانواده‌ها از جایی آغاز می شود که زن و شوهر به هر دلیلی برای تلفن های همراه خود رمز گزاری می کننند بدون آنکه از عواقب آن آگاهی داشته باشند .

 وی افزود:  متأسفانه این روزها خبرهایی می‌شنویم از جنایاتی که به دلیل اعتمادزدایی در فضای مجازی بین زوجین رخ می‌دهد.

وی اظهار داشت:تلفن های هوشمند با ایجاد یک حریم خصوصی در خانواده ها موجب دوری زن و شوهر از یکدیگر شده است حضور در گروه ها و شبکه هایی که به راحتی می تواند تمام روز فکر و ذهن افراد را  خود مشغول کند .شبکه‌های که  متأسفانه بعضا  هیچ‌گونه حد و مرزی را رعایت نمی‌کنند.

 وی تصریح کرد قرار دادن گوشي تلفن همراه روي حالت سکوت و استفاده از کدهاي امنيتي، موجب به وجود آمدن حس بي اعتمادي در زندگي مشترک  است که به نوعی باعث شکایت زوجين از یکدیگر شده  و دليلي بر برای به وجود آمدن  اضطراب و طلاق در زندگی ها است.

 این کار شناس فضای مجازی با بیان اینکه یکی از آسیب ها ی این فضا ايجاد روابط ناسالم در بین افراد است گفت: متاسفانه  افراد  با شعار روشنفکري  و گاهی بحث های مشاوره ای  در گروه ها وارد می شوند و با یکدیگر  به گفت و گو درباره مسائل مي پردازند .

ضابطی افزود: ارتباطی که افراد در گروه ها بر قرار می کنند گاهی موجب می شود  پرده حیا از میان برداشته شود و افراد به دلیل اینکه رابطه مستقیم ندارند راحت تر خیلی از مسائل و تصاویر را انتشار دهند.

وی ادامه داد: زمانی که پیامی منتشر می شود هر فردی با توجه به نیاز و شرایط و ذهنیت خویش از این مطلب برداشت می کند .لذا ابتدا پیام ها به صورت مثبت  سپس به انحراف کشیده می شود .

مصطفی ضابطی با بیان اینکه ماهیت ایجاد شبکه های مجازی سست کردن بنیان خانوداه هاست افزود: در این میان بیشترین آسیب متوجه زنان خواهد شد چرا که معمولا زنان با هدف ازدواج و تشکیل خانواده در این ارتباط قرار می گیرند و بعضا به دلیل کم بود های عاطفی و عدم توجه خانواده ها به آنها سریع جذب افراد شیاد  می شوند. و زمانی که از اهداف این افراد آگاه می شوند به شدت ضربه روحی خواهند خورد.

 وی افزود:از دیگر آسيب هاي پنهان فضاي مجازي  پاسخ به نیاز تنوع طلبی  افراد است که باعث برقراري ارتباط هاي پنهاني  افراد می شود که خود نوعي خيانت به همسر نيز محسوب مي شود. در نهايت پيامد تمامي اين آسيب ها مي تواند به خطر افتادن سلامت روان و کاهش ميزان رضايت از زندگي و در  نهایت به طلاق منتهی شود.

همانطور که استفاده  صحیح از  شبکه های مجازی می تواند  فرصتی برای تبادل  فرهنک، اخبار و اطلاعات افراد به یکدیگر باشد  می تواند  به عنوان ابزاری قوی  برای جنگ نرم  نیز مورد  استفاده قرار گیرد  و با ایجاد شک و تردید در بین خانواده ها  ذهن  افراد تسخیر کند و بنیان خانواده را به مرز سقوط و تباهی بکشاند چه اینکه گویی هدف از ایجاد شبکه ها های مجازی چیزی غیر از این نبوده است .

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار