4. مهر 1402 - 10:52   |   کد مطلب: 25226
خدمتی دیگر در حوزه بهداشت استان رقم خورد؛
راه‌اندازی آزمایشات تشخیص مولکولی هپاتیت B , C در معاونت بهداشتی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از راه اندازی آزمایشات تشخیص ملکولی هپاتیت B و C در آزمایشگاه مرجع معاونت بهداشت همدان با تعرفه دولتی خبر داد.

به گزارش شبنم ها، 

فاطمه ترکمان اسدی با اعلام این خبر گفت: تا قبل از راه اندازی این بخش، انجام این آزمایشات در آزمایشگاه های خصوصی انجام می شد که هزینه زیادی به بیماران تحمیل می شد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر نمونه ها از مراکز بهداشتی شهرستان ها( در همدان آزمایشگاه درمانگاه شهدا و سایر شهرستان ها در آزمایشگاه مرکز بهداشت و کمپ ها) به آزمایشگاه مرجع معاونت بهداشت ارسال می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه افزود: این آزمایشگاه آمادگی دارد تا از سایر مراکز دولتی مثل بیمارستان ها به صورت مستقیم و مراکز غیر دولتی مانند مطب های خصوصی در همدان با ارجاع متقاضی به درمانگاه شهدا و در شهرستان ها نیز با ارجاع به آزمایشگاه مرکز بهداشت نمونه جهت انجام آزمایش دریافت نماید.

رییس مرکز بهداشت استان همدان تصریح کرد: در میان عفونت های ناشی از هپاتیت، اهمیت شناسایی هپاتیت B و C از بقیه هپاتیت های ویروسی ( A , D , (E بیشتر است، چرا که عفونت با ویروس هپاتیت C در تعداد زیادی از بیماران مبتلا به آن، منجر به بیماری کبدی مزمن شده و عفونت با این ویروس در اغلب موارد برای مدت طولانی بدون علامت است.

وی افزود: مطمئن‌ترین روش برای تشخیص این بیماری ها، انجام آزمایش به روش تشخیص ملکولی PCR Real Time- در نمونه خون کامل می‌باشد که با این روش، تشخیص بیماری حدود چند هفته تا چند ماه زودتر از روش‌های مبتنی بر جستجوی آنتی‌بادی امکان‌پذیر بوده و با این روش می‌توان میزان بار ویروسی در خون بیمار را نیز سنجید.

ترکمان اسدی با اشاره به مزایای آزمایشات تشخیص ملکولی هپاتیت B و C به روش مذکور عنوان کرد: تشخیص عفونت حاد ناشی از هپاتیت B و C قبل از ظهور آنتی‌بادی‌های HBV و HCV در سرم، ردیابی و تایید عفونت مزمن، تعیین بار کمی ویروس در سرم بیماران مبتلا به عفونت مزمن که در گذشته از نظر آنتی بادی مثبت بوده‌اند و نظارت بر پیشرفت بیماری در عفونت مزمن و یا پاسخ به درمان از جمله مزایای مهم این روش می باشد که در حال حاضر در این آزمایشگاه در حال انجام است.

انتهای پیام

دیدگاه شما

آخرین اخبار