هواشناسی همدان
1. مرداد 1399 - 6:26   |   کد مطلب: 7075
نفوذ با هدف ایجاد بی حجابی ؛
جولان مانتوهای بی دکمه
چند سالی است که در ایران موضوع «مد» به صورت جدی در بین عموم مردم مطرح شده و بحث های زیادی را نیز به دنبال آورده است؛اما همچنان ابهام ها و پرسش های زیادی در این رابطه وجود دارد که انگار فردی قادر به پاسخگویی به آنان نیست.
نفوذ با هدف ایجاد بی حجابی ؛ جولان مانتوهای بی دکمه

به گزارش شبنم ها به نقل از سرویس فرهنگی و فضای مجازی «لاهیجان»، فصل تابستان فصلی  است که در آن بدون هیچ مقاومتی،عریانی پوشیده شده‌ ی برخی از زنان و دختران خواسته یا ناخواسته به نمایش گذاشته خواهد شد.اکنون این سوال مطرح است، با توجه به سابقه‌ مدل ها و روند تغییر سبک پوشش مردم،در تابستان باید منتظر چه چیز می بودیم؟ و چه مدل و طرحی مناسب با الگوی ایرانی، اسلامی برای زنان و دختران در نظر گرفته شده است؟

دوران مانتو به پایان رسیده و شنل های بی دکمه مد روز است

هر سالی که می گذرد، بدحجابی‌ها شکل و شمایل نوینی به خود می‌گیرند، تا جایی که دیگر حضور در مانتوفروشی ها متوجه می شویم که باید با چیزی به نام «دکمه» در مانتوها خداحافظی کنیم. مانتو هم دیگر معنای خود را از دست داده و بیشتر شبیه شنلی شده که تنها روی شانه ها آویزان می شود و از روبرو چیزی به نام «مانتو» دیده نمی‌شود.

 

 شلوار زنانه هم چندسالی است که جای خود را به پوششی به نام «ساپورت» داده است، پوششی که علی رغم ترجمه آن هیچ حفاظتی برای شخص مصرف کننده ندارد و حتی جذاب تر از برهنگی برای افراد است.شال و روسری هم تنها تکه پارچه ای شده‌اند که وسط سر را می پوشانند و موها و گردن را جذاب‌تر از بی‌حجابی به نمایش می گذارند.

 

 اگر در سالهای پس از انقلاب اسلامی در ایران رنگ‌های حضور در جامعه در سفید، قهوه ای، طوسی و مشکی خلاصه می شد در سال های اخیر، استفاده از رنگ‌های متنوع در اجتماع متداول شد و این روزها استفاده از رنگ‌ها به اوج خود رسیده و رنگ‌های شبرنگ از سرخابی تا سبز فسفری و نارنجی تبدیل به مد روز شده است.

مانتوهایی با حداقل پارچه بر تن بانوی ایرانی

در سایه عدم نظارت درست و صحیح بر پوشش بانوان برخی از طراحان غرب زده انواع پوشش ها از قبیل مانتو و شلوار و … را برای بانوان ایرانی تهیه و تولید می کنند که هیچ تناسبی با فرهنگ ایرانی-اسلامی نداشته و علاوه بر آن ترویج برهنگی نوین است.نکته ای که خیلی از بانوان نیز از آن نگران و ناراحت بوده و برای رفع این مشکل با ابتکاری جالب رو به سوی تولیدی و خیاطی ها آورده اند تا مانتوی مورد پسند خود را به دلخواه خودشان بدوزند.

 

اما نکته مهم این است که اگر عکس العمل معقولی در رابطه با مانتو هایی که در راه بازار است صورت نپذیرد در آینده ی نزدیک شاهد بروز نوع جدید از برهنگی در غالب مانتو و شلوار خواهیم بود،پوششی که با حداقل پارچه به نام مانتو سر از خانواده های ایرانی در می آورد.

 

البته روز به روز در غیاب طراحان خلاق داخلی طرح‌ها و مدهای جدیدی به بازار می‌آید که برخی از آنها به نوبه خود توجه بسیاری را به سمت خود جلب می‌کند؛اخیراً نیز علاوه بر مانتوهای بی دکمه، ورود مانتوهای جلو باز با طرح چفیه در بازار مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته و انتشار تصاویر این طرح‌ مانتو با انتقادهایی روبرو شده است.

 

تبلیغ مانتوهای بی دکمه در شبکه های اجتماعی موبایلی

به نظر می‌رسد همه انواع این تحلیل‌ها و بررسی ها لازم است و اگر نگاه منظومه ای به دلایل بروز این مسأله داشته باشیم، متوجه می‌شویم که به همه آن‌ها نیاز داریم.اما از طرف دیگر تصور می‌شود مقابله با گسترش این ناهنجاری اجتماعی، چندان هم که برخی آنرا سخت نمایش می‌دهند نبوده و با فلسفه چینی‌های گوناگون، آنچنان ممتنع نیست. بلکه برخی راهکارهای دم دستی وجود دارد که اگرچه راه علاج نیست، اما اولاً یکی از ابعاد راه علاج است و ثانیاً یکی از اصلی‌ترین روش‌های جلوگیری اشاعه بدحجابی محسوب می‌شود.

 

اگر نگاهی به شبکه‌های اجتماعی فراگیر امروز داشته باشیم می‌بینیم که بسیاری از تولیدی های لباس زنانه و مانتو در این شبکه‌ها صفحه رسمی داشته و دست به تبلیغ محصولات خود می زنند.حال کافی است نگاهی به این تولیدات که قرار است پوشش بانوان ما باشد داشته باشیم تا به راحتی، ریشه تولید و تبلیغ بزهکاری های مورد بحث را ببینیم.

 

ما سعی کردیم از آخرین محصولات این تولیدی ها که در اینستاگرام تبلیغ شده است گزارش تصویری تهیه کرده و بیشتر از مخاطبان مان، برای مسئولینی منتشر کنیم که انگار هیچ اهمیتی برای تولیدی ها قائل نبوده و کمترین کنترل را بر روی این مراکز تولیدی دارند.

 

دیدن این تصاویر اولین چیزی که به ذهن می‌رسد این است که چرا این تولیدی ها آزادانه مشغول به فعالیت هستند؟ آیا مسئولین فرهنگی ما فکر نمی‌کنند با جلوگیری از فعالیت این تولیدی ها که عملاً دست به اشاعه فساد می‌زنند، فضای عمومی شهرهای ما تغییر نمی کند؟ واقعاً مسئولین ما تا به حال به ذهن شان خطور نکرده که جلوی این تولیدی ها بایستند و با نظارت بر مراکز فروش و تولید پوشاک زنانه، می‌توانند مانع از گسترش این منکر بزرگ شوند؟

حقیقتاً مبارزه با بدحجابی، آنقدرها هم که برخی می‌گویند سخت نیست.

 

در پایان از شما بخاطر این تصاویر عذرخواهی میکنیم و می گوئیم که این تصاویر تنها بخشی از حضور گسترده این مبلغان فرهنگ غربی در شبکه های اجتماعی بوده که تنها همین تعداد تصویر قابل انتشار است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما