هواشناسی همدان
پایگا خبری مقام معظم رهبری
پژوهشکده عفاف
 مؤسسه فرهنگی حوراء بانوان استان همدان
دانلود نرم افزارهای کاربردی
شهروندنگارشبنم ها
22. دى 1395 - 10:02   |   کد مطلب: 14736
کتابی از نابغه ریاضی جهان:
سرعت انتقال و محاسبات ذهنی
کتاب حاضر از جمله تألیفات علی بیات موحد است که در باب محسبات ذهنی و ارائه راههای آموزش آن نوشته شده و ادای دین او به هموطنان نوجوان و جوان خویش است.
شبنم ها, shabnamha, سرعت انتقال محاسبات ذهنی, afkl ih, shabnamha.ir

به گزارش شبنم ها، 

دنیای ریاضیات به تنهایی آنقدر عمیق و پر رمز و راز است که آن را میتوان از علوم پایه جهان و راه های کشف و بررسی مسائل آن را از نامتناهی ترین راهها به شمار آورد. علمی مرموز و در عین حال شیرین و کاربردی. پیشرفت جهان صنعتی به سمت مدرنیته بدون شک مدیون ریاضیات است. در این میان دانشمندانی در این کره خاکی ظهور کرده اند که علاوه بر پیشروی در این علم ، به تسهیل در یادگیری و شیرین نمودن آن برای دانش آموزان و دانش پژوهان پرداخته و عمر خود را در این مسیر وقف نموده اند. از جمله این افراد علی بیات موحد است که پس از سالها کوشش و ممارست در این امر ، تصمیم گرفته است دانسته های خود را به دیگران آموزش داده و آنها را تا حدودی مکتوب کند. او در المپیادها و جام های جهانی در آلمان و سایر کشورها مقام های پر افتخاری کسب نموده و از نوابغ روزگار ما به شمار می آید.

کتاب حاضر از جمله تألیفات علی بیات موحد است که در باب محسبات ذهنی و ارائه راههای آموزش آن نوشته شده و ادای دین او به هموطنان نوجوان و جوان خویش است. او این کتاب را در چند مرحله و هر کدام در چند قسمت تألیف و منتشر کرده که ما در این مجال ، به معرفی مرحله اول از "سرعت انتقال و محاسبات ذهنی کاربردی" می پردازیم. در این کتاب کوشش شده است با یک آموزش اولیه در باب ضرب و تمرینات بسیار زیاد و متنوع ، سرعت پردازش اطلاعات در افراد بالا برده شود. سپس با روش کُد بندی مخاطبان را با روش های نوین حل جمع و تفریقها و ضرب و تقسیمها آشنا کرده و سعی میکند ابعاد ذهن آنها را وسیع تر کند. کُد بندی روشی بسیار جالب است که طی آن برای هر عدد و یا هر حاصل عملیاتی ، یک کد با روابط منطقی و مرتبط تعیین شده و به محض مشاهده آن ذهن به صورت ناخودآگاه و با سرعت بسیار بر روی پاسخ اولیه و در نهایت پاسخ اصلی لینک میکند.

علی بیات موحد حاصل تلاش های خود را از 7 سالگی و بعد از آن در دانشگاه ، بر روی کاغذ آورده و با این کار که به زبان بسیار ساده و دوست داشتنی و شیرین بیان شده ، مخاطبان زیادی را به علم ریاضیات تشویق نموده است. او معتقد است که این کتاب نه تنها برای دانش پژوهان ، بلکه برای افراد عادی که میخواهند تمرکز خود را در کارهای روزمره زندگی از جمله رانندگی و گوش کردن همزمان به صدای چند نفر و تحلیل همزمان حرف آنها و غیره  بالا ببرند بسیار مفید است. در این کتاب علاوه بر تألیف تمرینات متنوع ، در پایان آن نمونه هایی از صفحات کد بندی شده از جمله کد بندی حروف الفبای فارسی و عربی و انگلیسی آمده است که خوانندگان را بیشتر به کشف و حرکت در این مسیر تشویق میکند.

کتاب "سرعت انتقال  و محاسبات ذهنی(مرحله اول)" را انتشارات اساتید قلم تهران در سال 1384 منتشر کرده که اکنون به چاپ شانزدهم آن در 1394 رسیده است.

دیدگاه شما

آخرین اخبار

کلیه حقوق معنوی مطالب این سایت متعلق است به :

شبنم همدان
پایگاه خبری شبنم همدان پایگاه خبری بانوان همدان