پیغام خطا

  • Notice: Use of undefined constant CMF_Ln_English - assumed 'CMF_Ln_English' در cmfcCalendarV1::factory() (خط 63 از /home/shabnamha/domains/shabnamha.ir/public_html/sites/all/modules/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).
  • Notice: Use of undefined constant CMF_Error - assumed 'CMF_Error' در cmfcCalendarV1::factory() (خط 63 از /home/shabnamha/domains/shabnamha.ir/public_html/sites/all/modules/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).

1. خرداد 1399 - 19:16   |   کد مطلب: 8475
در تنهایی یا کنار بچه‌ها و یا در جمع‌های دوستانه، خانوادگی و رسمی، احترام متقابل را فراموش نکنید و سعی در تعریف از همسرتان داشته باشید. امام صادق علیه‌السلام فرموده‌اند: «خوشا به سعادت زني كه شوهرش را تکریم کرده و بزرگ دارد.» (بحارالانوار، ج103، ص252)

به گزارش شبنم ها به نقل از مهر خانه، باید دوست‌داشتن را آموخت و آموخته‌ها را عملی نشان داد. باید قدر این احساس پاک و ناب الهی را دانست و خانواده را مستحکم‌تر حفظ کرد؛ و این ممکن نیست، جز با ابراز علاقه زوجین به هم، جز با نشان دادن محبتشان به یکدیگر، جز با بیان دوست‌داشتن‌ها.

به یاد داشته باشید همان‌طور که پیامبر خاتم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرموده‌اند: "دوستت دارم صادقانه مرد، هیچ‌گاه از ذهن زن، پاک نخواهد شد"؛ و البته به عکس.

این ابراز محبت‌های زنانه ترفندهایی است که هرچند بیشتر زنان خانواده دوست ما می‌دانند، اما گاه یادآوری و مرور دانسته‌ها برای تأکید بیشتر، خالی از فایده نخواهد بود.

1.    بیان و بیان و بیان
دوستی و محبت و دلسوزی زن نسبت به همسر، از حقوقی است که مرد بر زن دارد (مستدرک الوسائل، ج14، ص244.)، و در این میان کلام، به عنوان مؤثرترین عامل و اولین گام در تسخیر قلوب است. خداوند در قرآن، بارها و بارها بر کلام و بیان نیکو تأکید داشته است (235 بقره، 5 و 8 نساء، 23 و 28 اسراء، 44 طه، 32 و 70 احزاب و...) و این درست همان راهی که پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم برای ورود به قلوب سنگی اعراب پیمود.

به شیوه‌های مختلف، در مکان‌ها، زمان‌ها و شرایط مختلف، این علاقه را به زبان بیاورید و به صراحت بیان کنید. مهم نیست در کجا و در چه شرایطی هستید، گاهی برای تغییر فضای سخت، گاه برای جلوگیری از التهاب، گاه در فضایی رمانتیک و هیجانی، گاه در هنگام کار، مستقیم و زبانی بگویید که همسرتان را دوست دارید و برایتان مهم است.

هر زمان، کاری کوچک یا بزرگ انجام دادید، حتماً بگویید که به خاطر تو و برای تو بود، تا او نیز در این محبت عملی‌تان به طور زبانی هم شریک شود و قدردان.

از هر فرصتی برای ابراز علاقه به یکدیگر استفاده کنید و از این کار خجالت نکشید؛ این توصیه امامان ماست.

2.    احترام متقابل، اصلی تخطی‌ناپذیر
احترام از اصول اساسی در هر رابطه‌ای است و صمیمیت در روابط نباید باعث کم‌رنگ‌شدن آن شود. در روابط زناشویی نیز، احترام همچنان اصلی اساسی است که گاه حتی بیش از بیان مکرر علاقه، می‌تواند تأثیرگذار باشد.

2.1.    در تنهایی یا کنار بچه‌ها و یا در جمع‌های دوستانه، خانوادگی و رسمی، احترام متقابل را فراموش نکنید و سعی در تعریف از همسرتان داشته باشید. امام صادق علیه‌السلام فرموده‌اند: «خوشا به سعادت زني كه شوهرش را تکریم کرده و بزرگ دارد.» (بحارالانوار، ج103، ص252.)

2.2.    همیشه و همه جا او را با نام و القاب زیبا صدا بزنید و اگر صدایتان زد، زیبا پاسخ دهید. (پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم: اذا دعاها ترضيه... . مستدرک الوسائل، ج14، ص243.)

2.3.    قدرانی از زحمات کوچک و بزرگ او را، در هر شرایط فراموش نکنید؛ حتی برای غذایی که می‌خورید یا زباله‌ای که دم در گذاشته می‌شود و یا در بطری‌ای که باز می‌شود.

2.4.    در برابر اشتباهاتتان عذرخواهی کنید و باز هم بر علاقه‌مندی‌تان تأکید کنید.

2.5.    سعی کنید به حالات و خواسته‌ها و روحیات او بیشترین توجه را داشته باشید. امام صادق علیه‌السلام: خوشا به سعادت زنی که همیشه از شوهرش فرمان‌بری کند. (بحارالانوار، ج103، ص252.)

3.    همراه باشید
برخی اوقات کارهای خانه یا بیرون از خانه را با هم و در کنار یکدیگر انجام دهید از این باهم‌بودن لذت ببرید و این لذت‌بردن را بیان کنید. حتی گاهی برخلاف خواست خودتان و تنها به خاطر خواست همسرتان، کاری که او می‌خواهد را انجام دهید و به او بگویید که چون دوست داری، این کار را می‌کنم؛ از تغییر دکور خانه گرفته تا رفتن به میهمانی و مسافرت و پوشش ظاهری و... . پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم: حق مرد بر زن این است که ...آنچه را مورد رضايت اوست انجام دهد، و به پيمان و وعده او وفادار باشد. (مستدرک الوسائل، ج14، ص243.)

در این میان برای همسرتان، سختی‌های کارش، علایق و خواسته‌هایش زمان و فرصت ویژه بگذارید؛ درک این امور ساده، شما را به هم نزدیک‌تر و روابط‌تان را مستحکم‌تر خواهد کرد. پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم: هر زني كه در حج و جهاد و دانش‌اندوزي به شوهرش كمك كند، خداوند آن پاداشي را كه به زن حضرت ايوب علیه‌السلام داده است، به او مي‌دهد. (وسائل الشیعه، ج14، ص201.)

4.    خلاقیت را تمرین کنید
شاید خانه امن و غذای گرم (مستدرک الوسائل، ج14، ص254) و ظاهری آراسته و صورتی بشاش (الکافی، ج5، ص508) و استقبالی گرم، همیشه و همیشه از اساسی‌ترین اصول مدیریت درست خانه و بیان احترام و علاقه نسبت به مرد خانه باشد، اما گاهی لازم است کمی هم خلاقیت به خرج دهید. درست است که شیوه‌های قدیمی هم‌چنان تأثیرگذار است و دوست‌داشتنی، اما شما هم تمام خلاقیت و نبوغ خود را به کار بگیرید تا فضا را جذاب‌تر کنید.

بیان علاقه‌مندی تنها با دادن شاخه گل و ابراز احساسات مستقیم و هدیه‌دادن نیست. می‌توانید هر روز رأس ساعت خاصی به همسرتان زنگ بزنید و یا برایش پیامک عاشقانه بفرستید. می‌توانید او را با فرستادن ایمیل یا حتی نامه‌ای پرمحبت شگفت‌زده کنید. یادداشت‌های کوچکی که روی میز صبحانه یا در یخچال هم قرار می‌دهید، هیجان‌آور خواهد بود. هدایای کوچک و بزرگ به بهانه تولد و روز زن یا مرد یا برای تشکر از کارهای کوچک و بزرگ او هم زیباست.

5.    و خدایی که در این نزدیکی است...
این‌که با هر اقدام و هر عملی که برای خانواده انجام می‌دهید، خدا را در نظر داشته باشید و کارتان را عمل به دستور الهی بدانید؛ نه تنها از سختی کار کم می‌کند که باعث می‌شود، خود را طلبکار همسرتان ندانید.

از طرف دیگر در نظر داشتن خدا باعث می‌شود که گاه برخلاف میل باطنی‌تان با نظر همسرتان راه بیایید؛ در این صورت به او یادآور شوید که این کار را به خاطر او و برای رضایت خدا انجام می‌دهید.

مردي خدمت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم آمد و عرض كرد: همسري دارم كه هرگاه وارد خانه مي‌شوم به استقبالم مي‌آيد، و چون از خانه بيرون مي‌روم بدرقه‌ام مي‌كند و زماني كه مرا اندوهگين مي‌بيند مي‌گويد: اگر براي رزق و روزي و مخارج زندگي غصه مي‌خوري، بدان كه خداوند آن را به عهده گرفته است و اگر براي آخرت خود غصه مي‌خوري، خدا اندوهت را زياد كند تا بيشتر به فكر آخرت باشي. رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرمودند: خداوند در روي زمين كارگزاراني دارد و اين زن يكي از كارگزاران خداوند است كه پاداش او برابر با نيمي از پاداش شهيد است. (وسائل الشیعه، ج14، ص17)

دیدگاه شما

آخرین اخبار